AHMET ORTAAKARSU


Bakırcı Ahmet Ortaakarsu’nun 1927 yılında Ilgaz Dağları Tahtacı Türkmenlerinden, yoksul bir ailenin tek erkek çocuğu olarak başlayan hayatı 2014 yılı Ocak ayının ilk Cuma sabahı son bulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Sanatçı Belgesine sahip Ahmet Ortaakarsu, yaşarken eserleri müzelere kabul edilen Kastamonu’nun ilk ve tek sanatçısıdır. Yapmış olduğu bir bakır mangal Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı Şeyh Şaban-ı Veli müzesince ve bir bakır Kayı Boyu miğferi Ankara Beypazarı Müzesince satın alınmıştır.

Kastamonu Kültür Turizminin en önde gelen savaşçılarından Ahmet Ortaakarsu, dedesi Ahmet, babası Mustafa gibi sabah güneşi hiç üstüne doğmamış, Ramazan Aylarında da her sabah namazını Hz. Pir Cami’nde cemaatle kılmıştır. İleri yaşına rağmen küçük dükkanında çalışmaya devam etmiştir.

Çekiç Elimde Öleceğim.

Ahmet Ortaakarsu

“Çalışma, yaşlandır artık!” diyenlere “Ben bu çekiç elimde öleceğim” sözüyle eski çağlardan günümüze kadar gelen meslek erbapları arasında yerini almış ve üretmek ile ilgili gençlere örnek olmuştur.

(Visited 354 times, 1 visits today)

Yorumlar kapanmıştır.

Kapat